Co přesně znamená slovo adaptace?

Jednoduše řečeno jde o proces, v rámci něhož si vaše dítko zvyká na předškolní docházku a pobyt bez rodičů. Adaptace představuje důležitý krok na cestě vašeho dítěte ke vzdělání při nástupu do mateřské školy, předškolního zařízení nebo základní školy.

Adaptace je u každého dítěte jiná, stejně tak jako každé dítě je jiné, a je naším úkolem – jako učitelů a rodičů – zajistit, aby pro ně byl přechod co nejplynulejší 

Adaptace, o které bych nyní chtěla hovořit, je spojena s první zkušeností s předškolním vzděláváním, ke které často dochází v okamžiku, kdy jsou vašemu dítěti dva nebo tři roky. 

Když jsou dítěti dva nebo tři roky, nachází se v “batolecí” etapě, kdy se rychle rozvíjejí prvky jejich osobnosti, děti mají spoustu pocitů a už s vámi dokážou mluvit a rozumět tomu, co říkáte. To neznamená, že rozumí tomu, co se děje. Musíme jim citlivě pomoct porozumět tomu, že máma a táta se vždycky vrátí. Jak to provést? Zde uvádíme některé příklady, které se mi v průběhu let osvědčily:

  • Vysvětlujte – jednoduše řečeno prostě se svým dítětem mluvte a říkejte mu, co se bude dít. Nestačí jen na dítě vyhrknout “zítra půjdeme někam, kde jsi ještě nebyl/a”. Promluvte si o tom společně a čtěte si o tom, udělejte vše, abyste pomohli svému dítěti pochopit, že si pro něj vždy přijdete a rádi si poslechnete, jak se celý den bavilo.
  • Navštěvujte – pokud je to možné, pak s sebou vezměte své dítě na návštěvu předškolního zařízení, o kterém přemýšlíte. Koneckonců jsou to děti, kdo tam bude chodit. Tak dítěti umožníte představit si něco hmotného, jakmile začnete o školce mluvit. Povídejte si o různých hračkách, dětech a vybavení, které v předškolním zařízení je a pomozte dítěti, aby se na toto nové místo mohlo těšit. 
  • Seznamte se s učiteli/učitelkami – tato zdánlivá drobnost může být pro adaptaci dítěte velmi užitečná, jelikož může napomoct vytvoření pozitivního vztahu k učitelům/učitelkám a opatrovatelům/opatrovatelkám. Děti jsou rády, když vědí, že jejich rodiče se cítí příjemně a důvěřují místu i lidem, se kterými dítě nechávají. Pokud vaše dítě vidí, že věříte jeho učiteli/učitelce, bude pro něj snazší cítit to stejně.
  • Naplánujte si rutinu – rutina je pro děti velmi důležitá a zavedení “předškolního řádu” pro rodiče i dítě může být v adaptační fázi velmi užitečné. Dbejte na to, abyste ráno nemuseli spěchat. Večer před velkým dnem vašeho dítěte sbalte batůžek s novými bačkorkami, vyberte oblíbenou hračku, kterou si vezme s sebou, a ještě předtím můžete třeba natrénovat cestu autem / autobusem a zamávat své školce!
  • Dejte tomu čas – nebo se aspoň přizpůsobte tempu dítěte. Někteří lidé vás budou přesvědčovat, že adaptace musí být rychlá, aby si vaše dítě nespojilo školu s rodiči, a jiní vám budou tvrdit, že byste se svým dítětem měli nějakou dobu zůstat ve třídě, aby se cítilo dobře. Nic z toho není špatně, záleží to čistě na vás a vašem dítěti. Snažte se soustředit jen na to, aby vaše dítě bylo připraveno a pomáhejte mu v tom. Vaše dítě je jedinečné a ani vám ani jemu nepomůže, když si budete myslet, že jeho adaptace bude stejná jako u jiného dítěte.
  • Buďte připraveni na to, že dítě bude plakat – většina dětí, kterým, jsem pomohla adaptovat se na předškolní docházku plakala a je to úplně normální! Jak jsem již psala, jejich jazykové a chápací schopnosti jsou na té nejvyšší úrovni, které zatím dosáhly, ale nedokážou ještě vždy vysvětlit své pocity a myšlenky, protože jim sami úplně nerozumí! Někdy děti pláčou pár minut, někdy déle. Jsem si jistá, že učitelé/učitelky a opatrovatelé/opatrovatelky mají v rukávu nejméně sto triků na zklidnění vašich dětí. Učitelé děti utěšují, rozptylují je, zpívají jim, hrají si s nimi, čtou jim a dělají pro vaše děti spoustu dalšího, aby jim pomohli zjistit, že školka je zábavné a bezpečné místo. 
  • Věřte si – jako rodič znáte své dítě lépe než kdokoliv jiný. Vzali jste ho podívat se do školky, seznámili jste se s některými učiteli, rozhodli jste se svěřit jim své dítě a jste připraveni na první den. Nyní musíte věřit svému úsudku a nechat své dítko udělat tento nový krok.

Přejeme hodně štěstí a dobrou adaptaci jak dětem, tak rodičům!