Jak zahradničení učí děti růst [1/4]

Pomáháním na zahradě získávají předškoláci emoční dovednosti a zároveň posilují hrubou a jemnou motoriku.

Mnozí dospělí si pamatují, jak jako děti pomáhali na zahradě. Já si pamatuji, jak jsem pozoroval svého dědu, jak sází cibulky mečíků a já kolem rozhazoval semínka ředkviček. V dnešním uspěchaném světě se může zahrada jevit jako jeden další projekt, ale malý pozemek nabízí bohaté možnosti k učení.

Váš předškolák bude mít z pomoci na zahradě velký užitek a vás to bude stát jen malé úsilí. Z emočního pohledu se předškoláci při tom, kdy se zajímají o to, aby z malého semínka vyrostla rostlinka, učí odpovědnosti a trpělivosti.  Objevují sebeuspokojení při pěstování něčeho krásného. Samotné hrabání se v hlíně a sázení také napomáhá fyzickému rozvoji a posiluje hrubou a jemnou motoriku.

Kromě toho, co se vaše dítě přirozeně naučí z toho, že je venku, existují způsoby, jak udělat ze zahradničení něco více vzdělávacího. Pomozte mu udělat graf pro jeho rostliny a naučte ho předpovídat, jak se budou každý týden měnit. Potom pracujte na základních matematických konceptech tak, že budete rostliny každou sobotu měřit. Při zalévání semen, která později vyklíčí, s ním mluvte o principu příčiny a účinku. S přibývajícím létem se před ním kouzelně odvíjí cyklus života, od setí semen přes rostoucí rostliny po sklizeň květin a zeleniny.

A úplně nejdůležitější je se venku spojit dohromady. Jak mohu dosvědčit, vzpomínky na to, jak jsem sázel kytky s mámou, jsou sladké.

  • Dejte mu práci. Svěřte mu určité úkoly, jako je třeba zalévání rostlin.  Zvolte zeleninu, která se snadno pěstuje (tykev, salát) a květiny (měsíček, muškáty).
  • Zkuste téma. Zasaďte „pizza zahradu” rajčat, paprik a  bazalky nebo „duhovou zahradu” s květinami ze všech barev spektra.